Változatlan maradt a jegybanki alapkamat
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa keddi ülésén változatlanul, 7 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot. Elemzők 0,50 százalékpontos emelésre számítottak.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa keddi ülésén változatlanul, 7 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot. Elemzők 0,50 százalékpontos emelésre számítottak.
A Reuters felmérése szerint az elemzők többsége arra számít, hogy kedden 50 bázisponttal emelheti a Monetáris Tanács a jegybanki alapkamatot.
A lengyel központi bank változatlanul, 4,50 százalékon hagyta irányadó kamatlábát szerdai kamatdöntő ülésén.
Az MNB monetáris tanácsa nem tárgyalt a jegybanki alapkamatról, a testület keddi ülésén áttekintette a gazdasági, pénzügyi folyamatokat - közölte honlapján a jegybank. A következő kamatdöntő ülés január 24-én lesz.
Magyarország elindult az IMF-megállapodás megkötése felé, és ehhez példaként szolgálhat a román IMF-program sikere, amelyről a román jegybank csütörtöki kamatcsökkentése is tanúskodik – így kommentálták Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóját londoni piaci elemzők.
Londoni felzárkózó térségi elemzők szerint a magyar piac az IMF-tárgyalások kudarcát árazza, és a kialakult helyzetben most már "három számjegyű" bázispontnyi, vagyis legalább 1 százalékos MNB-kamatemelésre van szükség.
A jegybank piaci várakozásoknak megfelelő kamatdöntését követően erősödött a forint.
A piaci várakozásoknak megfelelően 6,5-ről 7 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa kedden. A nemzetgazdasági minisztérium szerint a jegybank kamatdöntése lassítja a növekedést.
Fél százalékpontos kamatemelés a legvalószínűbb döntés az MNB monetáris tanácsának keddi ülésén, a további kamatpálya pedig attól függ, hogyan alakulnak a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) - jósolták a magyar jegybank kamatdöntő ülése előtt londoni felzárkózó piaci elemzők.
A Reuters felmérése szerint az elemzők többsége 50 bázispontos kamatemelést vár a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának jövő keddi ülésén.
Többfrontos, átfogó támadást indított a kormány és a kormánypárt a jegybank ellen. Két alternatívát kínálnak a közvéleménynek és a jegybankot érintő változásokat felügyelő Európai Központi Banknak: vagy megszüntetik a jegybank függetlenségét, vagy beszántják az egész intézményt mindenestül. Könnyen lehet, hogy utóbbival a kormány csak a jegybank függetlenségének megszüntetését akarja kitakarni, ezért érdemes részletesen megnézni, mit tervez a kormány az MNB-ről szóló sarkalatos törvényjavaslatban.
A keddi kamatemelésre azért volt szükség, mert az országkockázati felárak emelkedése és a forint árfolyama azt mutatta, hogy nagyon jelentős bizalomhiány van a befektetőkben a magyar gazdasággal szemben, és ez veszélyezteti a gazdaság stabilitását - mondta Simor András egy konferencián. A jegybankelnök szerint pénzügyi védőháló kell az országnak, ennek megszerzésére kapott időt a kormány a kamatemeléssel.
Az inflációs kockázatokra és a romló kockázati megítélésre tekintettel döntött a monetáris tanács az alapkamat 50 bázispontos emeléséről. Amennyiben az inflációs kilátások és a kockázati megítélés tartósan kedvezőtlen marad, a következő hónapokban további kamatemelésekre kerülhet sor - közölte a kamatdöntő ülés után kiadott közleményében az MNB.
A jegybank többségi piaci várakozásnak megfelelő 50 bázispontos kamatemelését követően a forint árfolyama csekély mértékben gyengült.
A Monetáris Tanács 50 bázisponttal 6,50 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot keddi ülésén. Ez megfelelt a piaci várakozásoknak, kérdés elég lesz-e az euróválság és a magyar leminősítés ellen.
A Reuters pénteki felmérése szerint az elemzők többsége kamatemelésre számít a jövő héten.
Egy esetleges jegybanki kamatemelés nem lebecsülhető káros mellékhatásaira is felhívták a figyelmet a megkérdezett elemzők, akik ezzel együtt arra is komoly esélyt látnak, hogy a jegybank jövő heti kamatdöntő ülésén mégis sor kerül az alapkamat megemelésére.
"Nem engedheti meg magának sokkal tovább" a kivárás politikáját a magyar jegybank, mivel a forint "szilárdan" az árfolyamvédelmi kamatemelések sávjában van - vélték keddi helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint nem zárható ki jelentős kamatemelés az MNB monetáris tanácsának november végi ülésén.
A monetáris tanács nem emelte meg a 6 százalékos jegybanki alapkamat szintjét, de elemzők szerint a keddi ülésről kiadott közlemény szóbeli intervenciónak tekinthető, amely azt jelzi, hogy további forintgyengülés monetáris szigorítást von maga után. Ezt a piac már beárazta.
A Monetáris Tanács nem változtatott a jegybanki alapkamat 6 százalékos szintjén kedden, de megjegyezte: amennyiben az európai pénzügyi piacokat jellemző kockázatkerülés növekedése tartósnak bizonyul, szükségessé válhat a monetáris kondíciók fokozatos szigorítása.